Konteyner Çeşitleri » AKTiM™ KONTEYNER

Konteyner Çeşitleri

Atık Konteyner
Atık Konteyner Çözümleri
7 Ocak 2017

TÜRÜNE GÖRE KONTEYNER ÇEŞİTLERİ

Genel Amaçlı Konteynerler (General Purpose Container): En çok tercih edilen genel amaçlı konteynerler, genel amaçlı yüklerin taşınması için üretilmiştir. Tüm duvarları kapalı olup ön ve arka kapıları bulunur. Her türlü kuru yükün taşınmasını sağlar. Ölçüleri 20′ ve 40′ olmakla birlikte 45′ ve son dönemlerde 54′ uzunlukta konteynerler kullanılmaya başlanmıştır.

Soğutuculu Konteynerler (Reefer Container): İçinde soğutma ünitesi barındıran konteynerler, içerisindeki ısı derecesini istenilen seviyede yol boyunca tutar. Genellikle ölçüleri 20′ ve 40′ olarak üretilirler. High Cube olanları hafif ve hacimli yüklerin taşınmasında kullanılır. Bozulmaması gereken yük ve gıdaların taşınmasında tercih edilir.

Üstü Açık Konteynerler (Open Top Container): Genel olarak ölçüleri 20′ ve 40′ uzunluğunda olan konteynerlerin üstü açıktır. Yükleme gerçekleştirildikten sonra branda ile kapatılır. Konteynerin kapısından sığmayan yükleri, tepesinden içine alma özelliğine sahiptir.

Üstü Açılabilir Konteynerler ( Hard Top Container):  Standart konteyner yapısındadır. Üst tarafının açılma özelliği vardır. Üst kısmının standart konteynerler gibi çelik yapıda olması onu Open Top konteynerlerden ayırır. 20′ ve 40′ ölçüleri bulunan konteynerler zor yüklerin taşınmasını kolaylaştırır.

Açık Konteynerler ( Flat Rack Container): İki yanı ve üstü açık olan konteynerler, ağır, yüksek ve geniş yüklerin taşınmasında kullanılırlar. Tabanındaki platform ve iki uç tarafında bulunan duvarlardan oluşur. Genel olarak ölçüleri 20′ ve 40′ olarak üretilmektedirler.

Platform Konteynerler ( Platform Container): Her tarafı boşluk olan sadece alt tabanında ağır yükler için güçlü platforma sahip konteynerler, küçük alanda ağır tonajlı ve gabari yüklerin taşınması için kullanılırlar. Genel olarak ölçüleri 20′ ve 40′ olarak üretilirler.

Tank Konteynerler ( Tank Container): Silindir şeklindeki tankın etrafını çevreleyen dikdörtgen profilden oluşan konteynerler, sıvı ve gaz halindeki yüklerin taşınmasında kullanılırlar.

Dökme Yük Konteynerler (Bulk Container): Tahıl, hayvan yemi, baharat vb. dökme yüklerin taşınmasında kullanılan konteynerler, doldurma işlemi için üst tarafında kapakları, boşaltım işlemi için kapılarında tahliye alanları mevcuttur. Genellikle ölçüleri 20′ olarak üretilir.

 Havalandırmalı Konteynerler ( Ventilated Container): Alt ve üst havalandırma kanallarına sahip konteynerler, doğal hava dolaşımının sağlanması gerektiği yükler için kullanılır. Genel ölçüleri 20′ olarak üretilir.

High Cube Konteynerler ( High Cube Container): Standart konteyner yapıları ile benzeşen High Cube konteynerler, 2896m yüksekliği ile iç hacminin geniş olma özelliği daha fazla yük taşınmasını sağlar. Kuru, hafif ve hacimli olan her yükü taşıyabilir.

 

Konteyner Fiyatlarımız